Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 20-ին ընդունել է ՀՀ-ում Վրաստանի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեին: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական առաքելություն սկսելու կապակցությամբ:
Նա մեծապես կարեւորել է Վրաստանի հետ հարաբերությունները` հիշեցնելով, որ Հայաստանի կառավարության` 2021-2026 թթ. գործողությունների ծրագրում Վրաստանի հետ առանձնահատուկ բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացումն ընդգծված է որպես առաջնահերթություն: Նա նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Վրաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության հաստատման ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել բարեկամ երկրի օրենսդիր մարմնի հետ հաստատված սերտ համագործակցությանը: Անդրադառնալով խորհրդարանների նախագահների պարբերական հանդիպումներին` Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ այդ մակարդակով հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա այս տարի` Հայաստանում:
Հանդիպմանը կարեւորվել է միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի եւ համապատասխան հանձնաժողովների սերտ համագործակցությունը:
Վրաստանի դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանն իր համար հարազատ երկիր է` հիշատակելով մանկության տարիներին մի բակում ապրող վիրահայ ընկերներին: Նա ընդգծել է, որ Վրաստանը դժվար է պատկերացնել առանց հայկական հարուստ մշակույթի:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ջանքեր ներդնել երիտասարդության շրջանում հայ-վրացական պատմական բարեկամությունն ու հարեւանային ներուժն ամրապնդելու հարցում:

20 марта Председатель НС А.Симонян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Грузии в РА Г.Шарвашидзе и поздравил посла с началом дипломатической миссии в РА.
Спикер парламента придал большое значение отношениям с Грузией, напомнив, что программой действий правительства Армении на 2021-2026 гг. развитие особых добрососедских отношений с Грузией выделено как приоритетное. Он отметил, что Армения заинтересована в установлении стратегического партнерства с Грузией.
На встрече обсуждалось тесное сотрудничество, налаженное с законодательным органом дружественной страны. Коснувшись периодических встреч спикеров парламентов, А.Симонян сообщил, что следующая встреча на этом уровне состоится в текущем году в Армении.
В ходе беседы подчеркнута важность тесного взаимодействия соответствующих межпарламентских групп дружбы и профильных комиссий.
Посол Грузии, поблагодарив за теплый прием, заметил, что Армения для него – родная страна, упомянув своих друзей-армян, которые в детстве жили в том же грузинском дворе. Он подчеркнул, что трудно представить Грузию без богатой армянской культуры.
Стороны выразили готовность приложить усилия для укрепления среди молодежи армяно-грузинской исторической дружбы и добрососедского потенциала.